Home » Wpływ białka

Wpływ białka

Nasz plan żywieniowy powinien zawierać podstawowe składniki odżywcze: białka, węglowodany i tłuszcze.

Białko stanowi cenny materiał budulcowy komórek, tkanek i narządów, uczestniczy w procesach regulacyjnych i transportowych. Decyduje także o wzroście i rozwoju człowieka, a także zapewnia zachowanie lub przyrost masy mięśniowej.

Białka regulują procesy przemiany materii oraz zapewniają prawidłowy stan i funkcjonowanie naszego organizmu.


Białko składa się z aminokwasów – związków wielkocząsteczkowych, nasz organizm zawiera ich ok. 20, a 8 z nich musi pochodzić z pożywienia, które przyjmujemy. Nasz jadłospis powinien składać się z produktów zwierzęcych i roślinnych. Źródłem białek będą przede wszystkim kurze jaja, produkty mleczne, zbożowe oraz mięsne, m.in. drób, kurczaki, indyki oraz mięso ryb. Ważnym składnikiem są również białka zawarte w kukurydzy, soi, grochu i fasoli.

Białka składają się z węgla, wodoru, tlenu oraz azotu. Dzienna racja pokarmowa białka wynosi 10-14% wartości energetycznej. Jeżeli dostarczamy naszemu organizmowi więcej białka niż wynoszą jego potrzeby może to powodować zaburzenia metaboliczne, obciążać pracę wątroby i nerek. Nadwyżka białka zostanie zamieniona w tłuszcz i zmagazynowana. Natomiast dieta uboga w białka powoduje upośledzenie wielu czynności życiowych m.in. spada odporność na choroby, a nasze ciało ma wątły wygląd.

One Comment »

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.