Home » Witaminy

Witaminy

Witaminy są to związki organiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Witaminy nie są źródłem energii, nie należą ani do białek, tłuszczów czy węglowodanów, pełnią funkcję regulacyjną. Witaminy wchodzą w skład enzymów oraz katalizują procesy przemiany materii. Nasz organizm nie potrafi wytworzyć witamin, dlatego czerpiemy je z pożywienia lub w postaci preparatów farmaceutycznych. Wyróżniamy wiele rodzajów witamin, dlatego też dzielimy je na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie (B i C) oraz rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K, F).


Jeżeli chcemy aby nasza dieta zawierała witaminy B i C powinna składać się z produktów zbożowych, mięsa, jarzyn i owoców. Dieta bogata w witaminy z drugiej grupy powinna zawierać mleko, tran, masło, żółtko oraz oleje roślinne.

Jeżeli chcemy żyć zdrowo powinniśmy zadbać o to, aby nasz codzienny posiłek dostarczał nam niezbędnych witamin. Należy jednak uważać, aby nie przedawkować, co może doprowadzić do odkładania się witamin w narządach, stwarzając zagrożenie dla zdrowia człowieka, a także prowadzić do jednostek chorobowych. Brak witamin powoduje zaburzenia fizjologiczne, zamiera przemiana materii, a my szybciej się starzejemy.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.