Diety »

Skuteczna walka z nadwagą za pomocą balonikowania żołądka – wywiad z doktorem Adamem Gumkowskim

Miara

Od pewnego czasu w Polsce istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu balonikowania żołądka metodą Heliosphere. To niezwykle skuteczna metoda odchudzania, stosowana w krajach zachodnich i pomagająca nawet osobom z ogromną nadwagą. W Polsce metodę tą stosuje znane Centrum Leczenia Otyłości AGKlinik z Warszawy. Doktor Andrzej Gumkowski, znany specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej i właściciel AGKlinik odpowie na nasze pytania, dotyczące tej właśnie metody.

MD: Panie doktorze. Proszę nam powiedzieć, czym jest metoda balonikowania metodą Heliosphere?

AG: Witam Państwa. Metoda balonikowania to niezwykle skuteczna metoda leczenia otyłości, zwłaszcza bardzo dużej. Metoda balonikowania pomaga wszędzie tam, gdzie zawiodły wszelkie inne metody. W dużym uproszczeniu – balonik w żołądku pacjenta wypełnia go, dając uczucie sytości i uniemożliwiając spożywanie dużych ilości pokarmów. To w krótkim czasie powoduje ograniczenie liczby spożywanych kalorii, a co za tym idzie – odchudzanie.

MD: Panie doktorze, proszę powiedzieć jak wygląda zabieg?

AG: Lekarz umieszcza w żołądku pacjenta balon za pomocą gastroskopu. Wprowadza go przez przewód pokarmowy, zatem jest to zabieg nieoperacyjny. Kiedy balon jest już prawidłowo umieszczony w żołądku, wprowadzamy do niego powietrze. To znacznie bezpieczniejsze od stosowania wszelakich innych wypełniaczy. Podczas zabiegu stosujemy znieczulenie dożylne a cały zabieg trwa mniej niż pół godziny.

MD: Panie doktorze – kto zdaniem pana powinien skorzystać z takiego zabiegu?

AG: Zabieg balonikowania żołądka jest przede wszystkim skierowany do osób z bardzo silną otyłością, którą można określić wskaźnikiem BMI, wahającym się od trzydziestu do czterdziestu punktów. To już chorobliwa otyłość, która jest zagrożeniem dla zdrowia. Balonikowanie żołądka może być stosowane także u osób chorych na cukrzycę typu 2, którzy również cierpią na silną nadwagę. Od razu może, uprzedzając pańskie pytanie, powiem o skuteczności zabiegu. Jest naprawdę bardzo skuteczny, co ujawniły międzynarodowe badania. Średnia utrata wagi u pacjentów poddanych badaniom wyniosła od dziewięciu do dwudziestu czterech kilogramów. Przy dłuższym stosowaniu, co jest na przykład niezbędne u osób z chorobliwą nadwagą, będzie z pewnością wielokrotnie większa.

MD: Panie doktorze, proszę nam jeszcze powiedzieć, na jakie odczucia bądź problemy, jeśli oczywiście takowe występują, muszą być przygotowane osoby, które skorzystają z zabiegu? Kto w ogóle nie powinien z niego korzystać?

AG: Pacjenci, którzy zdecydowali się na przeprowadzenie operacji, mogą narzekać na dyskomfort jedynie przez maksymalnie trzy dni. W tym czasie mogą odczuwać nudności, wzdęcia a w skrajnych przypadkach także wymioty. Po tym czasie objawy całkowicie ustępują. Pacjent musi jedynie pamiętać, żeby w pierwszych dniach po zabiegu zapomnieć o intensywnym wysiłku fizycznym. Ponadto pacjent musi pamiętać o tym, że przez pierwsze trzy dni po zabiegu wolno mu spożywać tylko i wyłącznie pokarmy płynne. Po tym okresie, przez kolejnych kilka dni, można stopniowo zwiększać ilość pokarmów stałych. To wszystko. Natomiast jeśli chodzi o pańskie pytanie, dotyczące przeciwwskazań. Otóż zabiegu balonikowania nie przeprowadzamy u kobiet w okresie ciąży i karmienia, u osób chorujących na ciężkie schorzenia nerek, płuc i wątroby oraz narzekających na dolegliwości żołądka i dwunastnicy a także u osób z zaburzeniami psychicznymi i uzależnionymi od alkoholu i narkotyków.

MD: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

AG: Dziękuję bardzo.

Comments are closed.