Home » O dietach

O dietach

Organizm człowieka wystawiany jest na szkodliwe działanie różnorodnych czynników, takich jak: stres, zanieczyszczenia, przetworzone i szybkie jedzenie typu fast-food, a nie pokarmy wartościowe biologicznie. Innymi zagrożeniami są lekarstwa oraz środki przeciwbólowe, kawa, alkohol oraz papierosy. Wszystkie te czynniki pogarszają stan zdrowia, niszczą skórę i włosy, obniżają poziom energii i siły, a także utrudniają utrzymanie prawidłowej wagi. Każdego dnia organizm człowieka narażony jest na utratę wartościowych składników odżywczych.


Dieta jest to sposób odżywiania się człowieka, dostosowany do indywidualnych potrzeb danego organizmu. Właściwa dieta dostarcza optymalnej ilości i jakości produktów spożywczych. Jest to specjalnie przygotowany plan żywieniowy, stosowany pod kontrolą lekarza bariatry i specjalisty, najlepiej dietetyka. Celem diety jest dostarczenie naszemu organizmowi niezbędnych składników pokarmowych koniecznych do jego prawidłowego działania. Stosowanie jej pozwala na zmniejszenie masy ciała (tkanki tłuszczowej), poprawy zdrowia i wyglądu, podniesienia samooceny, a przede wszystkim dobrego samopoczucia. Plan żywieniowy zawiera specjalne produkty odżywcze, które oczyszczają organizm z toksyn i odżywiają go. Aby codzienny jadłospis była elementem profilaktyki, leczył choroby, oczyszczał organizm, powinien zawierać odpowiednią ilość: składników budulcowych, regulujących oraz energetycznych.

Podstawą jadłospisu powinny być warzywa i owoce, które są bogatym źródłem witamin i mikroelementów, zawierają błonnik, który odgrywa ważną rolę w procesach trawiennych, pobudza pracę jelit, spowalnia wchłanianie tłuszczu, a także minimalizuje toksyczne działanie niektórych substancji chemicznych. Ważnymi składnikami są również produkty zbożowe, drób, białko dostarczane przez ryby, oliwa z oliwek oraz rośliny strączkowe. Aby pozbyć się toksyn z organizmu należy pić co najmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej, która uzupełnia dietę m.in. w magnez, wapń, żelazo i siarczan. To właśnie wody mineralne działają korzystnie na przebieg procesów trawiennych. Pożywienie wchodzące w skład diety powinno zawierać wystarczającą ilość białka, węglowodanów i tłuszczu, a także minerałów, witamin i pierwiastków śladowych. Powinna także uwzględniać zapotrzebowanie energetyczne człowieka, które wynosi 2500 do 3500 kilokalorii na dobę. Pieczywo białe należy zastąpićpieczywem ciemnym z ziarenkami zbóż. Moja dieta.eu zaleca unikanie szkodliwych tłuszczy zwierzęcych, słodyczy i cukru, wyeliminować należy również potrawy ostro przyprawione i wysokosolone. Ograniczyć stosowanie używek m.in. alkoholu, który zmniejsza zdolność organizmu do oczyszczenia się z toksyn, a także jest elementem wyzwalającym wiele nieprawidłowych reakcji w naszym organizmie, spożywany często i w dużych ilościach, powoduje zniszczenia poszczególnych narządów. Unikać należy również nikotyny, czarnej herbaty i kawy naturalnej, zawierają one bowiem substancje szkodliwe, łączące się z komórkami tłuszczowymi.

Wszystkie podane wskazówki należy wprowadzić w życie, zmniejszyć wartość energetyczną spożywanych pokarmów, dostosować swoje nawyki żywieniowe do menu diety, unikać przekąsek pomiędzy posiłkami. Nie należy zapominać o regularnym wysiłku fizycznym, który przyczyni się do zgubienia zbędnych kalorii, poprawy sylwetki, podniesienia kondycji i skutecznie zadba o zdrowie.

Wiele nazw diet pochodzi od składu menu np. owocowa, białkowa, bezsolna, bogatopotasowa, niskotłuszczowa, pektynowa, kartoflana. Sposób oddziaływania na organizm człowieka: dieta wzmacniająca, odtłuszczająca i oszczędzająca. Inne nazwy pochodzą od nazwisk ich twórców, np. Atkinsa, Kwaśniewskiego. Niektóre nazwy mają związek z miejscem ich powstania: kopenhaska, szwedzka, śródziemnomorska, hollywoodzka. Dieta sercowa, cukrzycowa, nerkowa, przeciwmiażdżycowa, wątrobowa pochodzą od chorób, przy leczeniu których znajdują zastosowanie. Dieta 1000 kcal oraz 1500 kcal, nazwy mają związek z dziennym limitem kalorycznym, którego należy przestrzegać. Inna klasyfikacja dostosowuje menu do wieku, grupy krwi, płci, koloru włosów i oczu. Bardzo popularne są również diety pochodzące od nazwisk znanych osób publicznych, które zachowują piękną sylwetkę i kondycję.

Pozdrawiamy,

Zespół www. Moja Dieta .eu

2 Comments »

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.