Home » Dieta wzmacniająca pamięć

Dieta wzmacniająca pamięć

Zdolność koncentracji i kojarzenia faktów zależy od diety bogatej w składniki odżywcze, a także pokarmy, które dostarczają organizmowi witamin i składników mineralnych. Powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi co cztery godziny niewielkiej ilości energii. Dieta na wzmocnienie pamięci składa się z trzech głównych posiłków oraz dwóch przekąsek. Aby usprawnić szwankująca pamięć należy jeść codziennie ciemne pieczywo razowe oraz pieczywo z grubego przemiału, pestki, ziarna oraz produkty z pełnego ziarna: brązowy ryż, gruboziarniste kasze – węglowodany, które są jedynym źródłem energii dla ośrodkowego układu nerwowego. Na drugie śniadanie i na podwieczorek należy jeść świeże owoce (winogrona, śliwki). Na obiad jemy różnego rodzaju sałatki ze świeżych warzyw takich jak: pomidor, ogórek, papryka, cebula itp. Menu powinno być bogate w tłuszcze rybne i roślinne, a także białko – roślinne i zwierzęce, które pobudzają nasz umysł do pracy. Menu zawiera: drób, rośliny strączkowe, mleko i przetwory mleczne, Jajka, wątróbka, pełnoziarniste pieczywo oraz szpinak dostarcza naszemu organizmowi wielu witamin z grupy B (B1, B2, B). Witaminy B8 i B3 (PP) dostarcza nam m.in. pieczywo z pełnego przemiału.


Aby wzmocnić naszą pamięć nie możemy zapomnieć o pokarmach bogatych w potas, żelazo, magnez, wapń, cynk i fosfor, wszystkie te mikroelementy znajdziemy w posiłkach diety na pamięć. Cynk znajduję się w: ostrygach, ryżu (nieczyszczonym), pełnoziarnistych zbożach, orzechach, żółtku jajek oraz mięsie. Bogate w wapń są m.in. twaróg, jogurt i łosoś. Fosfor znajdziemy przede wszystkim w rybach. Źródłem żelaza są: orzechy, rośliny strączkowe, owoce pestkowe, warzywa liściaste oraz rodzynki. Potas znajdziemy w warzywach (ziemniakach, brokułach, kapuście, selerze). Orzechy, kakao i migdały to źródło magnezu. Codziennie należy pić duże ilości wody mineralnej (ok. 2 litrów), która pomaga w przemianach biochemicznych mózgu. Plan żywieniowy nie może zawierać kawy, która mimo tego że pobudza to w rzeczywistości osłabia koncentracje. Zakazane są także takie używki jak: papierosy oraz alkohol, który obniża poziom inteligencji. Jeżeli jemy tylko białe pieczywo, narażamy nasz organizm na osłabienie.

Aby wzmocnić pamięć, należy komponować posiłki w takich sposób, aby zawierały polecane przez nas składniki pokarmowe. Oprócz zasad zdrowego jedzenia nie można zapomnieć o regularnym trybie życia, a także ruchu. W jaki sposób możecie w łatwy sposób polepszyć swoją aktywność fizyczną przeczytacie w naszym artykule Ruch to zdrowie.

3 Comments »

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.