Home » Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska polega na wyłączeniu z planu żywieniowego produktów pochodzenia mięsnego, drobiu i ryb. Taki sposób odżywiania może być związany z pobudkami zdrowotnymi, moralnymi lub etycznymi. Wegetarianie spożywają więcej błonnika, unikają natomiast nasyconych kwasów tłuszczowych. Taki sposób odżywiania sprawia, że poziom cholesterol jest niższy, zmniejsza się ryzyko miażdżycy. Wegetarianie są w mniejszym stopniu narażeni na chorobę wieńcową serca, a także mają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka niż osoby jedzące mięso.


Dieta wegetarian dostarcza organizmowi podstawowe witaminy i wszystkie potrzebne składniki pokarmowe. Źródłem żelaza jest fasola, soczewica, suszone owoce, pietruszka, orzechy, żółtka jaj, płatki zbożowe itp. Bogatym źródłem białka są rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica, bób i soja), dostarczają mikro i makroskładników, zawierają także dużo witamin z grupy B. Wegetarianie muszą zwracać szczególną uwagę na zapotrzebowanie witaminy B12, którą znajdziemy głównie w mleku, produktach mlecznych i jajach. Witaminę A znajdziemy głównie w produktach zwierzęcych. Nasz organizm potrafi wytworzyć ją sam z karotenu (źródło: szpinak, botwina, sałata, pomidory, marchew, dynia). Osoby stosujące dietę są narażone na niedobory wapnia, cynku i kwasu foliowego. Wapń znajdziemy przede wszystkim w produktach mlecznych, ciemnozielonych warzywach liściastych, orzechach, pestkach słonecznika i chlebie razowym. Cynk – jego źródłem są produkty mleczne i jaja, orzechy, pełne ziarna, rośliny strączkowe i warzywa. Kwas foliowy to fasola, zielone warzywa liściaste, owoce, orzechy ziemne. Skuteczna dieta nie zawiera produktów wysoko przetworzonych, zawierających środki konserwujące i sztuczne barwniki. Dieta ogranicza ilość spożycia soli i cukru.

Dieta wegetariańska jest bogata w błonnik, który ułatwia trawienie i zapobiega zaparciom. Wegetarianie spożywają pełnoziarnisty chleb, makarony, ziemniaki, kasze i łączą je z całą gamą warzyw, owoców, orzechów oraz pestek słonecznika, dyni i ziarna sezamowego. Dieta mimo braku mięsa jest bardzo urozmaicona i przede wszystkim bardzo zdrowa.

4 Comments »

 • www. Moja Dieta .eu » Blog Archive » Dieta wegetarian | mięso | smukła figura | błonnik | masa ciała said:

  […] Dieta wegetarian gwarantuje, że nie musicie jeść mięsa, aby być zdrowym i mieć piękną, smukłą figurę! Dzięki wysokiej zawartości błonnika i niskiego poziomu tłuszczów zwierzęcych oraz cukrów prostych, dieta pozwala utrzymać właściwą masę ciała.   […]

 • Magda said:

  Dieta wegetarianska jest najlepsza dieta na swiecie na ktorej bylam przez 6 lat. To bylo cudowne doswiadczenie i przekonanie sie ze aby zyc nie trzeba zabijac inne stworzenia i chyba to czyni ta diete najlepsza od innych.
  Pozdrowienia

 • Kamila said:

  Cześć.!
  Jestem wegetarianką od jakiegoś czasu i bardzo chcialam schudnąć.!! czy moglibyście mi pomóc i… tak mniej więcej otworzyć oczy na jakie dania mogę spokojnie spoglądać.??

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.