Home » Dieta wątrobowa

Dieta wątrobowa

Makarony w diecie wątrobowej

Makarony w diecie wątrobowej

Dieta wątrobowa stosowana powinna być u osób, które dotknięte są najróżniejszymi dolegliwościami ze strony wątroby. Kiedy wątroba jest wydolna, zalecana jest dieta bogata w białko. Jeżeli natomiast choroba przebiega z niewydolnością narządu, wówczas konieczne jest ograniczenie spożywania białka, a nawet przejściowe wykluczenie białka z diety.

Zakłócenia pracy wątroby wynikać mogą nie tylko z obżarstwa, nadmiernego korzystania z używek, nadużywania leków czy wdychania szkodliwych substancji, ale mogą także być spowodowane wirusem zapalenia wątroby. Wówczas leczenie farmakologiczne należy wesprzeć odpowiednią dietą.

Najważniejszą zasadą jest regularne spożywanie posiłków – należy jeść 5 – 6 razy dziennie, niewielkie porcje w regularnych odstępach czasu. Potrawy powinny być przyrządzone lekko – duszone, na parze lub pieczone w folii. Należy ograniczać spożywanie tłuszczu i błonnika. Z mięs wybierać należy te najchudsze – filety z indyka lub kurczaka oraz ryby. Z tłuszczów wskazane są: olej sojowy, słonecznikowy i masło. Śmietanę zastąpić należy jogurtem naturalnym. Ograniczyć należy także i cukier. Najlepiej zastąpić go miodem rzepakowym. Węglowodany mogą stanowić około 4 % spożywanych dziennie produktów. Podczas diety wątrobowej spożywać należy odchudzone mleko i napoje mleczne. Sporo białka zawierają takie produkty jak fasola, soja, migdały i pestki dyni. Polecane warzywa to sałata, brokuły i marchew.

Najczęstszym problemem, przy którym stosowana jest dieta wątrobowa jest przewlekłe aktywne zapalenie wątroby. Przy tym schorzeniu najczęściej stosuje się dietę bogatą w białko i węglowodany, a ograniczającą tłuszcz i błonnik.

Dieta wątrobowa wymaga usunięcia z jadłospisu pokarmy ciężkostrawne i wzdymające oraz drażniące przyprawy i wspominane już wcześniej używki. Unikać należy cebuli, czosnku, a także produktów zawierających kwas szczawianowy – szpinak czy rabarbar.


Dieta wątrobowa posiada wiele ograniczeń. Najważniejsze znajdują się w poniższej tabeli.

Jadłospis w diecie wątrobowej

Jadłospis w diecie wątrobowej


Przykładowy jadłospis dzienny podczas stosowania diety wątrobowej

Śniadanie I
Pszenne pieczywo z masłem
Manna na mleku
Twaróg z pomidorami
Miód i napój z owoców dzikiej róży

Śniadanie II
Bulka pszenna
Galaretka z ryby
Jabłko w sosie waniliowym

Obiad
Zupa jarzynowa z lanym ciastem
pulpety z cielęciny
marchewka gotowana, ziemniaki puree
kompot przetarty

Podwieczorek
Koktajl mleczno-warzywno-owocowy
Biszkopty

Kolacja
Pierogi leniwe
Herbata z cytryną

zdjęcie ze strony sxc.hu

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.