Home » Dieta w nadczynności tarczycy

Dieta w nadczynności tarczycy

Tarczyca jest największym gruczołem wydzielania wewnętrznego (umiejscowiony wokół górnej części tchawicy). Hormony, które są wydzielane wpływają na działanie przemian ustrojowych: regulują metabolizm, dojrzewanie, wzrost, układ mięśniowy, nerwowy i krążenie. Jeżeli tarczyca wytwarza zbyt dużą ilość hormonów, zwiększa tempo wielu procesów zachodzących w organizmie (zwiększa się zużycie tlenu, produkcja ciepła, przemian białek, tłuszczów i węglowodanów). Objawami nadczynności tarczycy jest kołatanie serca, utrata wagi, bezsenność i pocenie się.


Podstawą leczenia tej choroby jest przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza, dieta ma jedynie znaczenie wspomagające i pozwala zachować normalny poziom energii i wagi. Dieta w nadczynności tarczycy musi składać się z 15-20% więcej kalorii niż dieta osoby zdrowej. Osoba cierpiąca na nadczynność tarczycy powinna stosować dietę bogatobiałkową, aby zapobiec sytuacji, w której przyspieszony metabolizm spowoduje zmniejszenie masy mięśni. W skład menu mogą wchodzić takie produkty jak: jaja, chude mięso i wędliny, mleko i jego przetwory oraz ryby (np. sandacz, dorsz). Posiłki powinny być bogate w witaminę E i C, które pomagają zwalczyć skutki nadczynności tarczycy. Źródłem witaminy E jest awokado, orzechy oraz produkty zbożowe. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w owocach cytrusowych, owocach leśnych, melonach i papryce. Witaminy A, B1 i K również wpływają pozytywnie na organizm osób chorych na nadczynność tarczycy. Marchew, papryka, pomidory i brzoskwinie to źródło witaminy A, produkty zbożowe, jaja i kasza to witamina B1, natomiast zielone warzywa liściaste (włoska kapusta) są bogate w witaminę K, która jest ważnym składnikiem dla zdrowia kości. Ważnym składnikiem mineralnym jest wapń, znajduję się w brokułach, warzywach liściastych, figach oraz nabiale. W diecie należy ograniczyć spożycie tłuszczu oraz napoi z kofeiną (kawa herbata i coca cola).

Dieta na nadczynność tarczycy powinna składać się z trzech głównych posiłków oraz dwóch przekąsek: śniadanie (25% energii), II śniadanie (10%), obiad (30%), podwieczorek (15%) i kolacja (20%).

2 Comments »

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.