Home » Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska

DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA
CZAS TRWANIA: 14 dni

SCHUDNIESZ:

2-3 kg

Sposób odżywiania krajów leżących nad Morzem Śródziemnym: Grecji, Hiszpanii, Włoch, Francji, Turcji i Afryki Północnej wydaję się dawać wyraźne korzyści zdrowotne dla ich mieszkańców. Jadłospisy każdego z wymienionych państw różnią się między sobą, jednak można wyróżnić wspólne cechy, które tworzą dietę śródziemnomorską. Nie jest to właściwie dieta odchudzająca, ale sposób prawidłowego i zdrowego odżywiania na całe życie.

Plan żywieniowy powinien dostarczać organizmowi najwyżej 40 g tłuszczu, dzienna dawka kalorii wynosi ok. 1200 kcal. Dieta śródziemnomorska składa się z 3 posiłków głównych oraz 2 przekąsek. Podstawową menu są warzywa, owoce, pieczywo razowe, rośliny strączkowe, jogurty, orzechy, pestki, ryby, oliwki, kasze, makarony oraz owoce morza. Posiłki popija się czerwonym winem, które obniża poziom złego cholesterolu i pomaga utrzymać odpowiedni poziom dobrego. Jedną z przyczyn, dla których dietę śródziemnomorską uważa się za tak korzystną dla prawidłowego funkcjonowania serca jest to, że w jej skład wchodzą właśnie świeże owoce i warzywa. Są one niskokaloryczne, zawierają dużo błonnika i witamin. Do minimum należy ograniczyć spożycie wędlin, pełnego mleka i tłustych serów. Z menu trzeba wyeliminować białe, tłuste i czerwone mięso. Unikać białego pieczywa i słodyczy, które są bardzo kaloryczne, a ich wartość odżywcza jest niewielka. Wskazane jest, aby codziennie wypijać 2 litry niegazowanej wody mineralnej.

Dieta śródziemnomorska znana jest także jako dieta naturalna, która pozwala utrzymać prawidłową wagę, nie jest dietą ciężkostrawną. Jej dużym atutem jest to, że mięso występuje w ograniczonej ilości, zupy i sosy nie są zagęszczane śmietaną lub mąką. Unika się smażenia w wysokich temperaturach i nie używa powtórnie tej samej oliwy. Posiłki przygotowywane są na parze lub w wodzie, pieczone w folii, na grillu oraz ruszcie. Natomiast warzywa jedzone są w postaci gotowanej albo surowe.

Przykładowy jadłospis:

ŚNIADANIE:

– kawa z mlekiem
– pieczywo (mała grahamka) z twarożkiem i ziołami
II ŚNIADANIE:
2 jabłka

OBIAD:
– zupa pieczarkowa (gotowana na włoszczyźnie)
– łosoś z ziołami
– surówka lub surowe warzywa (np. kalafior, marchew)

PODWIECZOREK:
1/4 arbuza

KOLACJA:
– grecka sałatka:
* pomidor
* sałata
* ogórek
* ser feta (1/2 opak)
* oliwa
– pieczywo (2 kromki żytniego chleba)

2 Comments »

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.