Home » Dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca

Dieta sokowa

Dieta sokowa

Żyjący w pośpiechu ludzie nieraz decydują się na porzucenie domowych posiłków na rzecz fast foodów, czego wynikiem jest zatruwanie organizmu najróżniejszymi konserwantami, nadmiarem tłuszczu i cukru. Rozwiązaniem tego problemu zdaje się być stosowana raz na jakiś czas dieta oczyszczająca organizm. Stres również nie służy naszemu ciału i urodzie, dlatego tym bardziej cenne może być sięgnięcie po narzędzie pozwalające na odzyskanie formy – takim narzędziem jest dieta oczyszczająca. Jest na nią wiele sposobów.

Jakimi cechami charakteryzuje się skuteczna dieta oczyszczająca? Ważne są dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składniki energetyczne, ale w trakcie jej trwania ważne jest ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów, tłuszczów oraz białka. Na pierwszy plan wychodzą zatem takie produkty jak warzywa i owoce, ale także produkty nabiałowe oraz pieczywo razowe i chrupkie. W niewielkich ilościach spożywać należy także chude mięso.

Podczas trwania diety oczyszczającej organizm jest uwalniany od trujących toksyn. Dieta oczyszczająca pomaga wątrobie oczyszczać się z nagromadzonych trucizn, szkodliwych substancji, a nerki zaczną się intensywnie regenerować. Co więcej, organizm otrzyma także szalenie wartościowe substancje odżywcze.

Najważniejsze jest to, by dieta oczyszczająca nie zaszkodziła nam, zatem stosuje się ją krótko od jednego dnia do tygodnia. Zależnie od wybranej jej formy. Poniżej przedstawione są przykładowe typy diety oczyszczającej.


Dieta oczyszczająca sokowa – trwa jeden dzień. Podczas trwania diety należy pić w dowolnej ilości soki warzywne i owocowe bez cukru. Muszą one być świeże, wyciśnięte zaraz przed spożyciem. Na liście spożywanych soków powinny znaleźć się przynajmniej po pół szklanki soku z buraków i kapusty, gdyż mają one świetne właściwości czyszczące. Podobnie jak soki z cytryn, selerów i jabłek. Pomocne są również herbatki ziołowe z mniszka lekarskiego i pokrzywy, gdyż pomagają skutecznie oczyścić wątrobę i nerki.

Dieta oczyszczająca owocowa lub warzywna – stosowana nie dłużej niż 3 dni. W ciągu dnia należy spożywać 1 – 1,5 kg świeżych owoców lub warzyw. Posiłki w liczbie 6 – 8 powinny odbywać się w regularnych odstępach czasu. Podczas trwania diety można pić świeże niesłodzone soki owocowe lub warzywne, a także niegazowaną wodę mineralną. Podczas stosowania tej diety oczyszczającej nie należy spożywać produktów takich jak: nasiona roślin strączkowych, kukurydza oraz warzywa w puszkach, gdyż są one konserwowane chemicznie.

Dieta indiańska – trwa cztery dni.

Pierwszy dzień – spożywamy jedynie owoce i soki. Wskazane są brzoskwinie, melony, jagody oraz wiśnie, ale także gruszki.

Drugi dzień – pijemy jedynie ziołowe herbatki – z mięty, pokrzywy, bratka, jak i rumianku czy krwawnika. Herbatki nie powinny być słodzone – co najwyżej z minimalnym dodatkiem cukru lub miodu.

Trzeci dzień – spożywamy jedynie warzywa surowe – bez ograniczeń, gotowane na parze lub w postaci zupy.

Czwarty dzień – popijamy buliony ze świeżych warzyw, koniecznie z dodatkiem kalafiora, kapusty i pietruszki. Bulion można doprawić odrobiną soli oraz natką pietruszki.

Taka krótkotrwała dieta doskonale nadaje się do stosowania po urlopie, jak i po przejedzeniu okolicznościowym – świątecznym. Pomaga pokonać uczycie zmęczenia. Najlepiej stosować ją w dni wolne od pracy i nauki. Bywają bowiem skutki uboczne – ból głowy, zmęczenie, a czasami i chwilowe osłabienie. W okresie stosowania diety nie jest wskazane jest stosowanie używek – palenie papierosów, jak i picie kawy oraz herbaty. Zakazane jest używanie soli i cukru.

zdjęcie ze strony sxc.hu

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.