Home » Dieta na cholesterol

Dieta na cholesterol

Podstawową funkcją dobrej diety powinno być dbanie o nasze zdrowie. Odchudzanie oczywiście też, w końcu nadwaga prowadzi do wielu zdrowotnych problemów. Niestety wiele osób zupełnie nie zwraca na to uwagi i brnie w drakońskie diety które może i pozwalają szybko schudnąć, ale jednocześnie wyniszczają organizm. Żeby nie osiągać sukcesu w odchudzaniu kosztem zdrowia, przygotowaliśmy dla was dietę która w równym stopniu dba o obie te rzeczy. Jak nietrudno się domyślić, dieta ta jest szczególnie przydatna osobom ze zbyt wysokim cholesterolem.


Dieta ta opiera się na bardzo prostej zasadzie – minimalizujemy pokarmy dostarczające nam „zły” cholesterol (LDL) – tłuszcze nasycone a zwiększamy ilość spożywanych pokarmów zawierających dobre tłuszcze (HDL) – nienasycone tłuszcze roślinne. Zanim przejdziemy do konkretnych zaleceń żywieniowych, przygotowaliśmy dla was kilka praktycznych i uniwersalnych porad stosowanie się do których powinno znacznie pomóc w osiągnięciu upragnionego efektu. Podstawowym założeniem jest zmniejszenie spożywania wszelkich tłuszczy, najlepiej poniżej 30% całkowitych spożywanych kalorii. Największy nacisk położyć tutaj trzeba na zmniejszenie ilości tłuszczy zwierzęcych, najlepiej do poniżej 10% spożywanych kalorii. Dzienna dawka cholesterolu nie powinna przekroczyć 300mg. Wzbogać dietę o produkty bogate w węglowodany złożone i błonnik rozpuszczalny (takie jak warzywa, zboże, owoce). Jeżeli podjadasz często, kup w ramach przekąsek orzechy i nasiona. Umiarkowane ilości czerwonego wina też mogą pomóc. No i najważniejsze – wyrób w sobie odruch sprawdzania kaloryczności i zawartości tłuszczów na opakowaniach produktów które kupujesz.

Przechodzimy teraz do tego na co czekacie – co można i czego nie można. Dieta cholesterolowa nie jest tak restrykcyjna jak niektóre i nikt na niej nie powinien chodzić głodno. Przetworzone mięsa, wędliny, czerwone mięso, wątróbka, kiełbasy – to wszystko niestety musi zniknąć z naszej diety. Jednak to co nam pozostaje z mięs wcale nie jest takie straszne – dalej cieszyć się możemy drobiem, chudymi wędlinami (np. polędwica) i rybami (najlepiej zawierającymi kwas Omega 3, takie jak Makrela, tuńczyk, łosoś). Wszelkiego rodzaju fast foody oczywiście z miejsca odpadają. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest smażenie. Tutaj musimy już podejść bardziej restrykcyjnie. Wszelkiego rodzaju tłuszcze zwierzęce zostawiamy w sklepie, koło naszej kuchenki stać mogą jedynie olej rzepakowy i oliwa z oliwek. Zalecamy jednak generalne zmniejszenie ilości spożywanego smażonego pokarmu na rzecz posiłków przygotowywanych w inny sposób – pieczonych, duszonych czy gotowanych. Masło zastępujemy margaryną, staramy się używać jej tak mało jak to jest możliwe. Rezygnujemy również z jajek – są dużym źródłem cholesterolu i jedno tygodniowo, najlepiej użyte podczas przygotowywania posiłku to maksimum na jakie możemy sobie pozwolić. Pieczywo białe zastępujemy czarnym, chociaż prawda jest taka że większość ciemnego pieczywa na rynku jest niewiele lepsza od pieczywa białego, więc najlepiej w ogóle ograniczyć spożywanie pieczywa. Kolejną rzeczą z którą ze smutkiem będziemy musieli się pożegnać są słodycze – bardzo często zawierają jednocześnie cukry, cholesterol i kwasy tłuszczowe, a to połączenie może drastycznie wpłynąć na poziom cholesterolu. Zastąpić je powinniśmy warzywami i owocami – witaminy C, E i betakaroten , dzięki ich właściwościom zmniejsza się utlenianie cholesterolu a co za tym idzie, zwiększa się nasza umiejętność jego regulowania.

One Comment »

  • vinga said:

    Przeczytałam i zastosuję. opis diety jest dla mnie bardzo czytelny choć wiem,że każdy powinien mieć wytyczoną dietę przez dobrego dietetyka to co przeczytałam zupełnie mnie zadawala dziękuje

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.