Diety »

Dieta kontrolowana – kiedy wybrać odchudzanie pod okiem specjalisty?

Nadwaga

Tylko co drugi mieszkaniec naszego kraju ma prawidłową masę ciała. Aż 32% Polaków ma nadwagę, a 14% jest otyłych. Statystyki dotyczące samopoczucia rodaków wcale nie są bardziej optymistyczne. Ponad 60% Polek nie lubi swojego wyglądu i chciałaby w nim coś zmienić. Obliczono, że kobieta przez całe życie odchudza się przeciętnie około 17 lat! A szał na odchudzanie dopada coraz młodszych i na dietę przechodzą już 12-latki! Niebezpiecznym zjawiskiem jest także odchudzanie dzieci przez rodziców. Jak pomóc dziecku utrzymać prawidłową wagę? I jak zadbać o swoją sylwetkę? Z pomocy jakiego lekarza skorzystać?

Odchudzanie na własną rękę jest trudne i wymaga naprawdę dużych pokładów sumienności i samozaparcia. Ponadto, zrzucenie wielu kilogramów bez konsultacji z lekarzem może być po prostu niemożliwe. Tezę tę potwierdzają statystyki, z których wynika, że na diecie jest około 60% osób z nadwagą, a nawet 20% z nich przyznaje, że nigdy jej nie kończy. Kolejne cudowne diety wyniszczają organizm, a na tych, którzy wytrwają w restrykcyjnych postanowieniach do końca, często czeka „efekt jo-jo”. Nie lepiej wygląda sytuacja w przypadku odchudzania z użyciem suplementów diety. Tegoroczne badania udowodniły, że wśród 327 testowanych produktów polecanych jako środki odchudzające, prawie połowa w składzie miała niewymienione na opakowaniu substancje. Niektóre z chińskich preparatów zalewających nasz rynek, zamiast zgodnych z zapewnieniami 100% naturalnych składników, w rzeczywistości zawierały pochodne amfetaminy.

Dlatego tak istotne jest, by nie ufać ślepo reklamie i skupić się na zdrowiu swojego ciała, a nie na marzeniu o rozmiarze XS. Ważne, aby podczas kuracji odchudzającej obserwować wyniki, regularnie sprawdzać poziom cukru i cholesterolu. Dlatego najlepsze rezultaty przynosi utrata wagi kontrolowana przez specjalistę.

Podobnie w przypadku nadwagi u dzieci, która staje się prawdziwą plagą naszych czasów. Z badań wykonanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że około 30% dzieci waży zdecydowanie za dużo! Grupa reprezentacyjna wybrana do badań jest bardzo wiarygodna, gdyż obejmuje 207-tysięcy 11- i 13latków z Europy i Ameryki Północnej. Polska w tej konkurencji niestety z łatwością pokonuje rywali – znaleźliśmy się w czołówce krajów o najwyższym odsetku dzieci z nadwagą i na szarym końcu tabeli dotyczącej liczby dzieci uprawiających sport. Mamy nad czym pracować. Mimo wielu kampanii promujących zdrowy tryb życia, okazuje się, że przede wszystkim liczą się nawyki wyniesione z domu. Jeżeli jednak dziecko cierpi na nadwagę i nie potrafimy mu pomóc – nie próbujmy stosować diet na własną rękę. Mogą one dostarczać zbyt niewielu elementów odżywczych potrzebnych do rozwoju młodego organizmu. Również w tym wypadku najlepiej zgłosić się o pomoc do lekarza.

Na początek wystarczy wizyta u internisty lub w przypadku dziecka – pediatry. Lekarz sprawdzi czy, a jeżeli tak, to jak bardzo nasza waga odbiega od normy i może wypisać skierowanie do dietetyka lub psychologa. Wizyta u psychologa może okazać się bardzo pomocna, jeżeli napady „wilczego apetytu” i obżerania się towarzyszą konkretnym sytuacjom lub emocjom. Objadanie się często jest reakcją na stres lub sposobem rozwiązywania problemów czy w końcu wyuczoną metodą poprawy nastroju i tłumienia lęków. Pomoc psychologiczna i fachowa psychoterapia odgrywa istotną rolę w procesie odchudzania, ponieważ umożliwia dotarcie do źródła problemu, nazwanie go po imieniu i wypracowanie właściwych metod skutecznego radzenia sobie z nim. Pomoc psychologiczna Wizyta u dietetyka natomiast pozwoli wyznaczyć realny cel i ustalić rozsądną kurację, dzięki której go osiągniemy.

Bądź pewny, że sobie nie zaszkodzisz i szczególnie w przypadku leczenia otyłości, wybierz odchudzanie ze specjalistą.

Comments are closed.