Home » Dieta garściowa

Dieta garściowa

Schudnięcie – to jedne z największych marzeń ogromnej rzeszy ludzi na całym świecie. Otyłość stała się niemalże symbolem współczesnych czasów, dlatego szczególnym zainteresowaniem należy obdarzyć pomysły na szybkie pozbycie się nadwagi. Na czołówkę wśród najpopularniejszych metod wysuwa się dieta garściowa. Generalnie zasady obowiązujące w trakcie stosowania diety garściowej nie są trudne i być może właśnie w tej prostocie tkwi tajemnica powodzenia omawianej techniki. Powszechna jest opinia, że dziennie należy spożywać trzy, dość syte, posiłki. Okazuje się jednak, że taka filozofia wcale nie jest pożyteczna dla budowy naszego organizmu. Należy również wziąć pod uwagę tempo życia współczesnego człowieka: jemy szybko, w pośpiechu, znerwicowani i niejednokrotnie po prostu napychamy się, aby później mieć spokój na kilkanaście godzin. Efektem takiego podejścia jest rozciągnięty żołądek, który przyzwyczaja się do dużych ilości pożywienia spożywanych przy jednym posiłku, dlatego staje się bardziej pojemny, mało tego, organizm dostosowuje się do faktu, że przez następne kilka godzin nie otrzymuje żadnego wsparcia energetycznego. Naturalna reakcja w takiej sytuacji to odkładanie, magazynowanie nadmiaru wartości odżywczych, co najzwyczajniej w świecie przejawia się wzrostem tkanki tłuszczowej. Jak temu zaradzić?

Otóż wystarczy jeść mniej a częściej. Tak w skrócie przedstawia się sedno diety garściowej. Ogranicza ona w dużym stopniu problem liczenia kalorii oraz samokontroli, która bywa nużąca i kłopotliwa. Dzieje się tak ponieważ system opiera na prostej zasadzie: jemy nie więcej niż wizualnie zajmuje nasza zaciśnięta dłoń. Oczywiście rozmiary pięści bywają różne, dlatego dawki pokarmu są rozdawane sprawiedliwie według naszych rozmiarów. W praktyce ogranicza się to do mniej więcej 250g, ewentualnie 250ml jedzenia spożywanego w częstotliwości pięciu posiłków dziennie. Jak przekłada się to na pracę naszego organizmu? Przede wszystkim uniemożliwiamy żołądkowi odkładanie niepotrzebnych składników, ponieważ na bieżąco korzystamy z energii uzyskanej z ostatniej przekąski. Na początku diety można wręcz odnieść wrażenie, że zjadane dawki są niewystarczające, bo odczuwamy irytujące poczucie głodu. Tak bywa, gdy organizm musi się przestawić, a żołądek skurczyć – w końcu nie dostaje już tak dużo jak wcześniej za jednym zamachem. Poza tym, można rzec, że jest bez przerwy ,,na chodzie” ponieważ stale musi pracować z racji, że jemy częściej.

Trudne początki warto sobie ułatwić posypując pokarm błonnikiem w proszku, który powinien załagodzić niechciany niedosyt. Niestety, w przypadku diety garściowej odpada podjadanie między posiłkami. Dotyczy to nawet przekąsek uchodzących za zdrowe, to znaczy jabłka bądź każde inne owoce. Naturalnie kuszące słodkości, takie jak czekolada powinny pójść w odstawkę, mało tego, wypada również unikać cukru, a więc w trakcie diety pozostaje oswoić się z nieco mniej przystępnym smakiem kawy i herbaty, z których najlepiej zrezygnować podobnie jak ze słodyczy (wyjątkiem jest herbata czarna). Ponadto, niewskazane jest białe pieczywo oraz tłuszcze zwierzęce, a więc głównie masło i smalec, to samo dotyczy tranu, jeśli ktoś wzmacnia się zażywaniem kapsułek z nim. Określając zasady żywieniowe obejmujące dietę garściową trzeba podkreślić, że produkty płynne typu kefiry, jogurty i maślanki zaliczają się do porcji posiłku, w związku z czym ich spożyta ilość nie powinna przekroczyć 250ml za jednym razem.

Dzienne menu wygląda następująco: pięć posiłków, które należy oddzielać okresami około trzech godzin, oprócz tego, zaleca się zrezygnować ze wspomnianych wcześniej wielu tuczących smakołyków, takich jak słodycze, napoje gazowane czy chipsy. W zamian za to najlepiej przyzwyczaić się do czystej wody oraz herbat i suszonych ziół, które należy pić przed lub między posiłkami. Sprzyja to oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych toksyn. Również solenie potraw jest niewskazane. Na słowa pochwały zasługują wszyscy ci, którzy sumienną dietę zdecydują się wesprzeć regularnymi ćwiczeniami: sport to świetny sposób na poprawę przemiany materii, a co za tym Idzie, przyśpieszenie oczekiwanych efektów.

Poświęcenia te nie rewolucjonizują naszej codzienności tak jak mogłoby się to z pozoru wydawać, jednak najważniejsze jest to, że nie zostają bez echa, o czym szybko każdy będzie mógł się przekonać. Diametralnej poprawie ulega metabolizm odchudzającego się śmiałka, człowiek czuje się zdrowszy i znacznie młodszy. Naturalnie lepsza forma fizyczna ma wpływ na samopoczucie, bo ,,w zdrowym ciele zdrowy duch”. Dieta garściowa przynosi niebywale szybkie efekty, dzięki niej traci się średnio 4-6kg miesięcznie, a znane są przypadki tak ambitne, że zgubione przez nich kilogramy liczy się w dziesiątkach!

One Comment »

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.