Home » Dieta dra Haya

Dieta dra Haya

CZAS TRWANIA:
21 dni

SCHUDNIESZ:
ok. 7 kg

Twórcą diety Haya jest amerykański lekarz, który chciał stworzyć taki system żywienia, który miałby za zadanie leczyć choroby. Dieta Haya powinna pomóc organizmowi w naturalny sposób dochodzić do zdrowia. Jeżeli plan żywieniowy będzie składał się z posiłków bogatych w składniki odżywcze, dieta zlikwiduje takie dolegliwości jak: zapalenie stawów, niestrawność, uczulenie i choroby skóry. Dr Hay uważał, że kłopoty związane z trawieniem oraz zaparcia, są spowodowane jedzeniem zbyt dużej ilości mięsa i oczyszczonych węglowodanów.

Menu składa się z dwóch podstawowych grup: białkowej (B) i węglowodowej (W) oraz z produktów neutralnych (N), które są trzecią, dodatkową grupą menu. Produkty z grupy B to gotowane mięso, drób, wędliny, ryby, żółte sery, owoce (wyłączając banany), warzywa strączkowe. Do grupy W zalicza się: ryż, cukier, przetwory zbożowe, pieczywo, ciastka, makaron, kasze, ziemniaki, banany, kukurydza oraz suszone owoce. Produkty N, czyli neutralne to m.in. warzywa (bez ziemniaków), miód, oleje i oliwa, kawa, woda, herbata, nasiona (słonecznik, orzechy) oraz soki owocowe i warzywne.


Zgodnie z założeniami diety Haya, białka oraz węglowodany powinny być spożywane oddzielnie, a przerwa między posiłkiem białkowym i skrobiowym powinna wynosić 4 godziny. Dzienna racja pokarmowa składa się z 5 posiłków i nie przekracza 1000 kcal. Podstawą jadłospisu powinny być warzywa i owoce. Zapomnieć należy o produktach takich jak: sól, cukier, mocna herbata, czekolada, alkohol, jedzenie typu fast-food, produkty z proszku, napoje gazowane, ciasta z owocami i kremami, białe pieczywo. Z jadłospisu eliminujemy również potrawy smażone oraz ostro przyprawione.

Dieta Haya jest doskonałą metodą walki z nadwagą, chorobami serca i układu krążenia, nadciśnienia oraz nadkwaśnością żołądka. Atutem diety jest łatwość zastosowania, doskonale służy tym, którzy lubią jeść często, ale lekko. Dieta pomaga chorym cierpiącym na owrzodzenie dwunastnicy, łagodzi migreny, a także napięcie nerwowe.

Typowy jadłospis w diecie Haya

DZIEŃ PIERWSZY:

ŚNIADANIE:

- sok owocowy
- twarożek z rzodkiewkami i ziołami (np. natka, bazylia lub koper)

II ŚNIADANIE:

- 2 jabłka

OBIAD:

- porcja mięsa lub ryby
- gotowane warzywa (bez ziemniaków)

PODWIECZOREK:

- 2 mandarynki

KOLACJA:

- ziemniaki w mundurkach z masłem
- surówka

DZIEŃ DRUGI:

ŚNIADANIE:

- pieczywo (bułka grahamka) z pomidorem

II ŚNIADANIE:

- duża kiść świeżych winogron

OBIAD:

- makaron z sosem z oliwy z oliwek
- czosnku, bazylii i orzeszków ziemnych

PODWIECZOREK:

- 1/4 arbuza

KOLACJA:

- pełnoziarniste pieczywo z masłem
- twarożek

DZIEŃ TRZECI:

ŚNIADANIE:

- twarożek z pomidorem

II ŚNIADANIE:

- 1 pomarańcza

OBIAD:

- sałatka ziemniaczana:
- młode, ugotowane ziemniaki
- ogórek
- pomidor
- sos (oliwa z oliwek, 2 łyżki octu winnego i rosołu z kostki, 2 łyżki posiekanych ziół, ząbek czosnku)
- sól i pieprz

PODWIECZOREK:
- 1 grejpfrut

KOLACJA:
- pieczona pierś kurczaka
- gotowane na parze brokuły i kalafior.

3 Comments »

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.