Home » Dieta dash

Dieta dash

Dieta Dash obniża ciśnienie krwi

Dieta Dash obniża ciśnienie krwi

Amerykańska dieta Dash rekomendowana jest osobom, które borykają się z kłopotami z regulacją ciśnienia krwi. Regularne i dokładne stosowanie się do zaleceń diety pozwala na skuteczne obniżenie ciśnienia krwi bez stosowania leków. W USA coraz większa liczba lekarzy zachęca swoich pacjentów do skorzystania z profitów jakie daje dieta Dash, zamiast sięgać po leki, które jedynie zamaskują problem, ale go nie rozwiążą. Dieta Dash to coś więcej niż tylko plan żywienia ograniczający spożywanie soli.

Dieta oparta jest na warzywach i owocach oraz produktach o niskiej zawartości tłuszczu. Pierwsze efekty w zakresie skutecznego obniżania ciśnienia krwi można zauważyć po 14 dniach stosowania się do zaleceń diety Dash. Jeżeli kłopoty z nadciśnieniem są duże, wówczas efekty nie będą pojawiały się od razu, ale przy uczciwym stosowaniu się do zaleceń na pewno profity pojawią się prędzej czy później. Stosowanie diety Dash pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu, wspomaganie serca, stratę wagi i wraz z programem ćwiczeń może pomóc w regulowaniu gospodarki insulinowej. Stosowanie diety przez 30 dni sprawia, że ciśnienie może spaść nawet o 10 mm Hg. Jednak kluczowe jest to, iż dietę tę dla trwałego efektu stosować trzeba przez całe życie. Początkowo może się to wydawać uciążliwe, jednak z czasem – kiedy pojawią się pierwsze efekty – każdy doceni znaczenie diety Dash.

Decyzja o stosowaniu zasad diety Dash powinna być przemyślana, efekty można bowiem osiągnąć jedynie regularnym i zdecydowanym realizowaniem założeń twórców diety. Jak podkreślają specjaliści, dieta Dash to styl życia. Zdrowszy, lepszy dla naszego organizmu i pozwalający na odzyskanie doskonałej formy bez konieczności odczuwania wilczego głodu.

Pomysłodawcy diety Dash podzielili produkty spożywcze na 7 grup. Do każdej z nich przypisana jest liczba porcji, które wolno zjeść w ciągu dnia. Maksymalna liczba kalorii w ciągu dnia nie powinna przekraczać 2000, ale nie powinna być mniejsza niż 1600 kalorii. Posiłki powinny być niewielkie, a ich liczba wynosić powinna przynajmniej 6. Produkty zalecane w ramach diety Dash można łączyć ze sobą swobodnie, w zależności od osobistych preferencji smakowych i potrzeb.

Rodzaj produktu Ilość posiłków dla diety 2000 kalorii
Produkty z pełnego ziarna i pełne ziarno 7 – 8
Owoce 4 – 5
Warzywa 4 – 5
Produkty beztłuszczowe i niskotłuszczowe 2 – 3
Chude mięso, ryby i drób 2 lub mniej
Orzechy, nasiona i rośliny strączkowe 4 – 5 na tydzień
Słodycze Zabronione

Przykładowe menu na cały dzień

Śniadanie

Talerz owsianki z rodzynkami
Tost pełnoziarnisty z łyżeczką dżemu
Pomarańcza
Szklanka zielonej herbaty

II śniadanie

Grahamka z łyżeczką margaryny
2 plastry chudej szynki drobiowej
Pół pomidora
Szklanka soku pomarańczowego

Obiad

2 łyżki makaronu świderki

Zupa pomidorowa z bazylią
Dorsz pieczony w folii z warzywami
2 łyżki brązowego ryżu
100 g brokułów gotowanych na parze
Szklanka soku wielowarzywnego

Podwieczorek

Szklanka koktajlu z maślanki, banana z łyżką siemienia lnianego

Kolacja

Miseczka chudego twarożku z pomidorem i łyżką szczypiorku
2 kromki chleba razowego
Szklanka zielonej herbaty

zdjęcie ze strony sxc.hu

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.