Home » Dieta cukrzycowa

Dieta cukrzycowa

W przypadku osób chorych na cukrzycę właściwa dieta jest niezbędnym warunkiem skutecznego leczenia, podstawą utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Oprócz zażywania leków, powinna zawierać posiłki bogate w składniki odżywcze, witaminy, sole mineralne oraz suplementy, regulujące zaburzenia metaboliczne. Menu powinno mieć określoną wartość energetyczną, osoba chora na cukrzycę powinna ustalić z lekarzem dietetykiem odpowiednią dla siebie ilość kalorii.

Informacje dotyczące zdrowego sposobu jedzenia pozwolą uniknąć nadmiernych wahań cukru we krwi, obniżą ciśnienie tętnicze, osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz zapobiec komplikacjom cukrzycy.

Dieta cukrzycowa wymaga dyscypliny, konsekwencji oraz dostosowania się do ściśle określonego jadłospisu. Posiłki powinno się jeść często, ale nie w dużych ilościach, dzięki czemu unikniemy uczucia głodu, a stężenie cukru we krwi będzie mniejsze. Zalecane są 3 posiłki główne oraz 2 przekąski.


Plan żywieniowy może składać się z węglowodanów (50-60%), białka (10-15%) oraz tłuszczy (30%).

Głównym źródłem węglowodanów powinny być: mleko i jego produkty, czyli kefir, twaróg, jogurt, oraz pełnoziarniste pieczywo razowe, kasze gruboziarniste, płatki zbożowe, ryż nieczyszczony i makarony. Warzywa zawierające dużą ilość węglowodanów: ziemniaki, kukurydza oraz nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soczewica). Do kalorycznych węglowodanów zalicza się: buraki, marchew, seler i brukselkę. Dieta może zawierać takie warzywa jak: ogórki, pomidory, kalafior, papryka, rzodkiewka, sałata zielona, szparagi i kapusta pekińska. W diecie cukrzycowej spożycie warzyw wynosi 350 – 500 g na dobę. W diecie dla cukrzyków należy uwzględnić owoce, niewiele kalorii zawierają arbuzy i grejpfruty, do kalorycznych owoców zalicza się: śliwki, winogron i banany. Do menu możemy dodać także pomarańcze, truskawki, mandarynki, jabłka. Możemy je spożywać w ilości 200 – 300 g na dobę. Kolejnym składnikiem odżywczym diety cukrzycowej są białka. Dobrym źródłem są chude gatunki mięsa (cielęcina, wołowina), mięso z kurczaka i indyka (bez skóry), ryby morskie, mleko i jego przetwory (odtłuszczone). Spożycie tłuszczy nie powinno przekroczyć 300 g na dobę, menu może zawierać tłuszcze pochodzenia roślinnego: oleje, oliwę z oliwek, margaryny miękkie. Uważać należy na produkty bogate w cholesterol m.in. podroby, masło, śmietanka kremowa, uważać należy również na tłuszcze zawarte w serach, mleku i tłustych mięsach.

Wskazane jest picie wody mineralnej, soków pomidorowych, kawy i herbaty (nie należy ich słodzić). Zapomnieć należy o coca coli oraz napojach słodzonych. Wrogiem diety cukrzycowej jest alkohol, jeżeli nie ma przeciwwskazań do spożywania alkoholu wynikających z ogólnego stanu zdrowia należy pić go z umiarem. Nie powinno się używać produktów, które zawierają dużo cukrów prostych: miód, czekolada, słodycze i ciasta. Należy ograniczyć stosowanie soli, którą można zastąpić ziołami, cytryną itp.

Cukrzyca jest chorobą, która wymaga ciągłego dokształcania, mamy więc nadzieję, że przestrzeganie tych kilku zasad zdrowego odżywiania przyczyni się do poprawy zdrowia osób chorych na cukrzycę.

2 Comments »

  • www. Moja Dieta .eu » Blog Archive » Dieta dla cukrzyków, dieta cukrzycowa, diety cukrzyca said:

    […] węglowodany, w szczególności słodycze oraz przetwory zawierające dużą ilość cukru. Dieta cukrzycowa jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze […]

  • nati said:

    moja dieta moim zdaniem jest za mała na śniadanie mam 3 WW,na drugie 3,
    na obiad 3 ww,na podwieczorek 3ww, na kolacje 3ww a na drugą kolacje 2ww

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.